PACS

Medikal görüntülerin saklanması, geri çağrılması, dağıtımı ve sunumu için kullanılan yazılım ya da ağlara verilen isimdir.
Görüntülerin, daha ekonomik ve daha portatif olan dijital depolama birimlerinde saklanabilmesi ve kullanıcıların istedikleri dosyalara çok daha hızlı ve etkili bir biçimde erişebilmesi amacıyla geliştirilmişlerdir.
PACS sistemleri, geleneksel röntgen filmi bazlı çalışmanın sonucu olarak ortaya çıkan tüm fiziksel engelleri ve zaman kaybı sorunlarını ortadan kaldırmaktadır.
Röntgen filmi görüntülerini ellerinde taşıyarak, hastane birimleri arasında sürekli gidip gelme durumu artık hastalar için dert olmaktan çıkmakta, hastanedeki tüm birimler görüntülere tek bir merkez depolama ünitesi üzerinden ulaşabilmektedir.
Film medyalarında oluşan silik görüntü bozuklukları yok olmakta, hasta için konulacak tetkiklere çok daha hızlı karar verilebilmektedir.
Medikal görüntülerin, PACS sistemlerinde saklanması için en çok kullanılan format DICOM (Digital Imaging and Communications in Medicine) formatıdır.